Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Wyniki Finału 50. OMSA w Grudziądzu


Dnia 23 marca 2024 roku o godzinie 9:00 w grudziądzkim planetarium odbyła się ceremonia ogłoszenia wyników 50. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno - Astronautycznego im. prof. Roberta Głębockiego (OMSA).

Wydarzeniu patronował pan Piotr Całbecki - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz pan Maciej Glamowski - Prezydent Grudziądza. Ponadto konkurs patronatem objęło Hevelianum. Konkurs wspierany jest od wielu lat przez największe organizacje astronomiczne takie jak: Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oraz Fundację Astronomii Polskiej. Współorganizatorem 50. OMSA był również Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w szczególności Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

Komisja konkursowa w skład której weszli przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) wyłoniła osiem prac przyznając miejsca od I do V. Autorzy wspomnianych prac uzyskali tytuł laureata 50. OMSA. W konkursie wzięło udział 12 województw. W każdym województwie można było zakwalifikować do finału co najwyżej trzy najlepsze prezentacje astronomiczne. Prace w większości przypadków były autorskimi, uczniowskimi projektami badawczymi młodych astronomów. Zostały one zaprezentowane na 50. Finale OMSA, które odbyło się w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu (21-23.03.2024).

Pierwsze miejsce zajęła praca „Fotometryczne obserwacje tranzytów planet pozasłonecznych. Analiza z użyciem AstroImageJ”, której autorem był Krzysztof Zieliński z I LO w Kołobrzegu (zachodniopomorskie).

II miejsce (ex aequo) zajęła Lena Kulczycka za pracę pt. "Okres rotacji Słońca nie jest równy 21 dni" oraz Weronika Skrobacz za pracę "Obserwacje układów kataklizmicznych". Obie prace wykonane zostały w ramach zajęć w Krakowskim Młodzieżowym Towarzystwie Przyjaciół Nauk i Sztuk - Centrum Młodzieży w Krakowie (małopolskie).

Na III miejscu znalazł się Antoni Zegarski  (IX LO w Warszawie, mazowieckie) za referat "Tajemnice największej kosmicznej symfonii: jak odszyfrować zagadki Wszechświata z jego najstarszego echa?".

IV miejsce zajęłi ex aequo: Adam Wójcik z III LO w Lublinie (lubelskie) za pracę "Omówienie problemu trzech ciał" oraz Monika Honisz z I LO w Tarnowskich Górach
(śląskie) za pracę "Nie z tego układu".

V miejsce zajęły ex aequo: Marta Czupajło z LO w Radziejowie (kujawsko-pomorskie) za pracę "Jaśniej, ciemniej, czyli moja przygoda  z cefeidami." oraz Kornelia Wozikowska z LO w Chojnicach (pomorskie) za pracę "Nataniel Wolf - astronom z Chojnic".

Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci aż czterech teleskopów oraz lornetek, książek, prenumerat czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”.

Znany jest już termin następnej edycji konkursu. Finał 51.OMSA odbędzie się w dniach 20-22 marca 2025 roku w Grudziądzu.

Nagrania transmisji trzech sesji konkursowych, sesji specjalnej - jubileuszowej oraz ogłoszenia wyników 50.OMSA znajdują się tutaj:
www.youtube.com/Planetarium2000

Strona domowa konkursu OMSA:
www.planetarium.grudziadz.pl/omsa