Ułatwienia dostępu

Transmisja wykładu "Radioteleskopy i kosmiczne sygnały"


Szanowni Państwo,

 

serdecznie zapraszamy na transmisję wykładu pt."Radioteleskopy i kosmiczne sygnały".

Prelekcję poprowadzi Sebastian Soberski w dniu 15 paĽdziernika 2020 roku o godz.18:00.

Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.

 

Link do transmisji: www.planetarium.grudziadz.pl

 

Opis:

Prelekcja będzie opowieścią o radioastronomii i radioteleskopach z licznymi przykładami „dĽwięków” kosmosu czyli sygnałów radiowych zamienionych na falę akustyczną słyszalną przez ludzkie ucho.

Będzie można posłuchać wielu przykładów intrygujących kosmicznych "dĽwięków". Słowo "dĽwięki" celowo zawarte jest w cudzysłowie, bo w kosmicznej próżni fala dĽwiękowa nie ma możliwości propagacji. Tytuł  prelekcji jest pewnym skrótem myślowym, bo sygnały z przestrzeni kosmicznej przychodzą w postaci fal elektromagnetycznych lub cząsteczek korpuskularnych. Prowadzi się też badania nad falami grawitacyjnymi ale ich bezpośrednia obserwacja jest niezmiernie trudna. Fale elektromagnetyczne dochodzące do Ziemi mogą być rejestrowane np. przez radioteleskopy a następnie zamieniane na falę akustyczną (dĽwięk) tak jak to się dzieje w zwykłym odbiorniku radiowym. Tylko w niektórych szczególnych przypadkach można takiej zamiany dokonać bezpośrednio to znaczy bez zmiany częstotliwości. Na ogół jednak rejestrowane fale elektromagnetyczne leżą poza zakresem 20Hz-20KHz, więc aby po zamianie na falę dĽwiękową mogły być słyszalne przez ucho ludzkie trzeba dodatkowo zmienić ich częstotliwość do podanego zakresu.

Wśród kosmicznych sygnałów znajdą się przykładowe rejestracje dokonane największym w Polsce tego typu przyrządem - radioteleskopem „Kopernik”, działającym w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach.

 

Transmisja współorganizowana jest przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii

oraz Książnicę Kopernikańską w Toruniu. Serdecznie zapraszamy na wirtualne spotkanie za pośrednictwem Internetu!


Z poważaniem,

Sebastian Soberski & Grzegorz Rycyk


Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113