Ułatwienia dostępu

Spotkanie autorskie z poetą Stanisławem Raginiakiem

Poeta napisał o nas na swojej stronie Facebook: 

https://www.facebook.com/100004598261681/posts/1465259960303932/


Dnia 27 paĽdziernika 2019 r., młodzież naszej szkoły czestniczyła w niezwykłym spotkaniu z poezją i z jej twórcą - p. Stanisławem Raginiakiem. 

Spotkanie odbyło się w sali kinowej. Było to jedno z działań promujących lokalnych twórców kultury oraz działań służących rozwijaniu zainteresowań czytelniczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (Priorytet.3 NPRC – MEN)
Poeta podczas spotkania przedstawił swoją pracę twórczą, opowiedział o ludziach i wydarzeniach będących dla niego inspiracją. Wiele refleksji prowadzący poświęcił także wpływowi wiary na wyraz artystyczny swoich literackich dokonań.

Niezapomnianym punktem spotkania było czytanie wierszy oraz fragmentów prozy.
Pan Stanisław w swych wierszach opisuje nasz świat, wraca do wspomnień o ludziach i zdarzeniach oraz na bieżąco śledzi bieg codziennych wydarzeń. W jego wierszach najbardziej cenne wartości jak miłość, przyjaĽń, wiara, kultura słowa i zachowania są ciągle aktualne.
Podczas spotkania, poeta rozdał uczniom wiersze z autografem.

Osoby chętne miały możliwość nabyć książki autora wraz z osobistą dedykacją.

Stanisław Raginiak – poeta, prozaik; urodził się 21.06.1952 r., w Łukcie koło Ostródy.

 

Od 1976 r. mieszka w Grudziądzu. debiutował w wieku 37 lat zbiorem wierszy Dziedzictwo (Wyd. "Pojezierze", Olsztyn 1989 r.). Kolejne tomiki poezji to:Uratuj mnie (1990), Nie bójcie się mojej pamięci (1993 r., książka wysoko oceniona przez Krzysztofa Nowickiego), Łzy nad Crow River (1996), Gdy brakuje słów i..., Nihumim („Wyd. Adam Marszałek”, 2000 r.), Żal (2001; "Żal ujął mnie swoją prostotą i skromnością” – Julia Hartwig, wybitna poetka z Warszawy; „Wiersze z Żalu są pełne światła, są mądre, pod względem formy doskonałe. To dary boże!” – Piotr Cielesz, Gdańsk), Skroplone smutki (2004).

Stanisław Raginiak jest również autorem dziennika lirycznego Skrawek Ameryki (1995), w którym zawarł reminiscencje z pobytu w Stanach Zjednoczonych. W 1999 r. „Wyd. Adam Marszałek” opublikowało powieść reportażową Ostatnie piętro samotności – raport z izby wytrzeĽwień, o której bardzo pozytywnie wyraził się wybitny prozaik Wiesław Myśliwski (jej obszerne fragmenty drukował w redagowanej przez siebie „Sycynie”). Latem 2001 r. ukazał się trzeci, ostatni tom powieści S. Raginiaka Przystań cierpienia (pozytywna opinia m.in. prof. filozofii Lecha Witkowskiego, Uniwersytet Jagieloński).

Rok póĽniej na rynku pojawił się zbiór felietonów, dykteryjek i opowiadań pt. Jawa i sen. O książce pisał m.in. znakomity krytyk Henryk Bereza, podkreślając oryginalność takich opowiadań jak Wędrowiec, Ciernisty śnieg. Z kolei znany w kraju poeta i prozaik Kaziemierz Brakoniecki z Olsztyna chwalił opowiadanie Wroniarz. W sierpniu 2003 r. w Łukcie odbyła się promocja Dwóch linii, tomu składającego się z czterech opowiadań. Gościem honorowym był Wiesław Myśliwski, dla którego opowiadanie Piwnica zasługuje na najwyższe literackie uznanie. O tej publikacji w superlatywach wypowiedział się też prof. Zbigniew Chojnowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Obie książki opublikowane zostały przez "Wydawnictwo Adam Marszałek". W grudniu 2003 r. wydawnictwo RAS opublikowało opowiadanie Rozwód. Dwa lata póĽniej na rynku ukazał się Powrót do Łukty (promocja odbyła się 25 czerwca 2005 r. w Łukcie, rodzinnej wsi autora). W 2009 r. autor opublikował 600-stronicową powieść Ćwokowampiria. (Grudzień 2011 r.) Po sześciu latach poetyckiego milczenia S. Raginiak wydał tomik wierszy Kwiaty na skale.

S. Raginiak w ostatnich latach doczekał się dwóch prac magisterskich na temat swojej twórczości (uczelnie w Łodzi i Olsztynie). Jego wiersze zamieszczono w kilku ogólnopolskich antologiach.

 

W roku 2015 włoskie wydawnictwo opublikowało wybór wierszy autora w przekładzie – Wiersze (Poesie, LietoColle 2017); promocja tomu odbyła się w Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie. To samo wydawnictwo zaprosiło autora do publikacji tekstów w słynnym we Włoszech Quadernario – corocznym almanachu poezji, którego część zadedykowano poezji polskiej. Wiersze Raginiaka ukazały się tam obok utworów najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, jak Ryszard Krynicki, Adam Zagajewski, Julian Kornhauser. Obszerny artykuł poświęcił tym autorom włoski dziennik "Avvenire".


Opublikowane we Włoszech wiersze uzyskały nagrody i wyróżnienia w kilku konkursach literackich:

  • konkursie literackim Stowarzyszenia Kulturalnego Metamorphosis z siedzibą w Rzymie - II nagroda w kategorii "Wiersze publikowane",wręczona w toskańskim Monte Argentario w maju 2017,
  • konkursie "Sacravita" we Florencji (maj 2017),
  • konkursie "La Couleur d'un Poeme" we Mediolanie (wrzesień 2017).

 

 

Moje Crow River” - poemat (Wyd. Horyzont Idei, Toruń, 2019)

to tytuł najnowszego dzieła Stanisława Raginiaka.


Fot. Jakub Keller (zdjęcie ze strony online "Nowości "-Dziennik Toruński, z dn. 14.08.2019)

Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113