Ułatwienia dostępu

Program Planetarium na luty


Wszystkie wykłady odbędą się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu. Transmisje dostępne będą między innymi na stronie: www.planetarium.grudziadz.pl  Współorganizatorem wykładów jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Serdecznie zapraszamy na wirtualne spotkania za pośrednictwem Internetu!

-------------------------------------
- 4 luty (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "Czarne dziury".

Prelegent: prof. Ilona Bednarek (Wydział Nauk ścisłych i Technicznych w Chorzowie - Uniwersytet śląski).

Opis:
Czarne dziury to jedne z najbardziej intrygujących obiektów we Wszechświecie. Nie można ich zobaczyć bezpośrednio natomiast można badać ich (nawet najbliższe) otoczenia. Podczas prelekcji będzie można dowiedzieć się w przystępny sposób jak powstają czarne dziury, czym się różnią, w jaki sposób je opisać oraz jak można je badać. Dodatkowo podane zostaną ciekawe informacje na temat badań supermasywnej czarnej dziury wewnątrz naszej Drogi Mlecznej oraz mapowania odległej czarnej dziury wewnątrz galaktyki M87 w gwiazdozbiorze Panny. 

Link do transmisji:  https://youtu.be/9LWpXXRcmhQ


-------------------------------------
- 11 luty  (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "Ekstremalnie Wielki Teleskop - przyszłość astronomii".

Prelegent: dr Krzysztof Czart (Europejskie Obserwatorium Południowe).

Opis:
Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) będzie największym w historii teleskopem optycznym. Jest aktualnie w trakcie budowy przez Europejskie
Obserwatorium Południowe. Obserwacje rozpocznie za kilka lat. W ramach prelekcji poznamy jego budowę, aktualny stan prac, polski udział w tym
wielkim przedsięwzięciu oraz jakie odkrycia może nam przynieść.

-------------------------------------
18 luty  (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "Zjawiska astronomiczne w 2021 roku"

Prelegent: Sebastian Soberski (Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu)

Opis: Kosmos często serwuje ludziom niespodzianki jednak pewne zjawiska są dobrze przwidywalne. Podczas prelekcji będzie można usłyszeć o "kosmicznych planach natury" w 2021 roku. Będzie można dowiedzieć sie o takich zjawiskach okresowych jak zaćmienia Słońca, Księżyca, zjawiska zakryciowe, roje meteorów i innych wydarzeniach, które można przewidzieć.

-------------------------------------
25 luty  (czwartek), godz.18:00 

Uwaga: zajęcia online, wymagane zapisy

Tytuł zajęć online: "Efekt cieplarniany i jego konsekwencje".

Powadzący: Grzegorz Rycyk (Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu)

Opis:
Serdecznie zapraszamy na zajęcia online na platformie MS Teams. Podczas zajęć nauczymy się wykorzystywać i interpretować zdjęcia satelitarne dla lepszego zrozumienia skutków globalnego ocieplenia. Zajęcia przeznaczone dla uczniów: 12 - 17 lat. Uczestnictwo zajęciach możliwe jest po zapisie mailowym: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć . Każdy uczestnik otrzyma drogą e-mailową link do zajęć.

Ponadto na spotkaniu online stworzony zostanie model pokazujący efekt cieplarniany i jego związek z poziomem dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze. 
Eksperyment zostanie uzupełniony o interpretację zdjęć satelitarnych pokazujących poziomy CO2 na Ziemi w różnych okresach czasu. 
Następnie uczestnicy dowiedzą się o niektórych konsekwencjach zwiększonego efektu cieplarnianego - topnieniu lodu i zmianie wartości albedo.

-------------------------------------

Zapraszamy!
Sebastian Soberski & Grzegorz Rycyk
Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113