Ułatwienia dostępu

Program Planetarium - kwiecień

------------------------------------------------------------------
Program PiOA - kwiecień 2021:
------------------------------------------------------------------
Wszystkie wykłady odbędą się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu. Transmisje dostępne będą między innymi na stronie: www.planetarium.grudziadz.pl. Współorganizatorem wykładów jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Serdecznie zapraszamy na wirtualne spotkania za pośrednictwem Internetu!


---------------------------------------------
- 1 kwietnia (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "Niesamowity Układ Słoneczny".

Prelegent:  dr Sylwester Kołomański (Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego).

Opis:
Układ Słoneczny jest piękny, fascynujący i pełen tajemnic. Podczas prelekcji będzie można usłyszeć o wielu ciekawostkach i mało znanych faktach ukazujących bogactwo i piękno różnych ciał niebieskich Układu Słonecznego. Prezentacja będzie podróżą przez najbliższą przestrzeń międzyplanetarną z wieloma przystankami, z których każdy będzie poświęcony innemu obiektowi kosmicznemu oraz związanemu z nim tematowi. Układ Słoneczny jest dla ludzkości naturalnym kosmicznym laboratorium, w którym z małej odległości możemy poznawać jego tajemnice i domniemywać, że podobnie wyglądają odległe układy planetarne wokół innych gwiazd.

---------------------------------------------
8 kwietnia  (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "O technologiach kosmicznych i nie tylko..." .

Prelegentka: dr Agata Kołodziejczyk (Analog Astronaut Training Center; www.astronaut.center).

Opis:
Technologie kosmiczne już dawno temu wkroczyły do naszego codziennego życia. Trudno nam sobie wyobrazić życie bez smartfona czy nawigacji GPS. Szczególnie nawigacja satelitarna jest dobitnym przykładem jak bardzo polegamy na technologii kosmicznej. Oprócz technicznych nowinek, podczas prelekcji będzie można również dowiedzieć się jak w Polsce zostać astronautą. Podane zostaną ciekawe przykłady ćwiczeń i próbnych (tzw. analogowych) misji astronautów, które odbywają się w Europie, a w szczególności w naszym kraju. Na uwagę zasługuje fakt, że prelegentka organizuje kosmiczne misje analogowe i prowadzi kwalifikacje kandydatów chętnych do wzięcia udziału w takich misjach.

---------------------------------------------
15 kwietnia  (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "Kosmiczne zagadki: od czarnych dziur do ciemnej energii".

Prelegent: prof. Wojciech Hellwing (Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk).
 
Opis:
Fizyka uczy nas, że natura nie znosi  próżni. Mówi też, że wszystko co nie jest zabronione, gdzieś i kiedyś może się wydarzyć.
Podczas prelekcji przedstawiony zostanie subiektywny przegląd dziwnych i zaskakujących rzeczy i miejsc jakie astronomom udało się odnaleĽć w głębinach kosmosu. Od planet, gdzie padają deszcze diamentów, przez smak i zapach galaktyk, aż po jądra atomowe wielkości Warszawy!

---------------------------------------------
22 kwietnia  (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "Supernowe w Drodze Mlecznej".

Prelegent: Sebastian Soberski (Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu).

Opis:
Wybuchy supernowych to jedne z najbardziej spektakularnych zjawisk we Wszechświecie. Obserwując z powierzchni naszej planety wykrywa się setki takich zjawisk w ciągu roku natomiast teleskopy kosmiczne jeszcze bardziej zwiększają liczbę detekcji. Pomimo tylu zjawisk astronomowie oczekują na więcej a przede wszystkim bliżej. Wszystkie obserwowane współcześnie supernowe wybuchają w innych galaktykach. Czekamy z niecierpliwością na wybuch supernowej w naszej Galaktyce - Drodze Mlecznej. Podczas prelekcji będzie można usłyszeć o wybuchach supernowych w Drodze Mlecznej, które zaobserwowano w ciągu ostatnich 2000 lat. Ponadto zaprezentowane będą gwiazdy w naszej Galaktyce, które sa kandydatkami do wybuchu w najbliższej przyszłości.

---------------------------------------------
29 kwietnia  (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "Kosmiczny pył".

Prelegentka: dr Aleksandra Hamanowicz (Space Telescope Science Institute w Baltimore, USA).

Opis:
Carl Sagan w swojej sławnej wypowiedzi stwierdził że wszyscy jesteśmy stworzeni z kosmicznego pyłu. I chociaż o badaniu pyłu w Kosmosie niewiele się mówi, jest to jedna z najważniejszych dziedzin we współczesnej astronomii. Od obłoków w których powstają gwiazdy, przez proto-planetarne dyski formujące planety po odległe galaktyki z początków życia Wszechświata, pył kosmiczny jest obecny wszędzie i odgrywa niezwykle ważną rolę w kształtowaniu Wszechświata takiego jaki znamy. Jego interakcja ze światłem gwiazd wpływa także znacznie na to co możemy zobaczyć a co pozostaje ukryte przed promieniowaniem widzialnym i wymaga innych technik obserwacyjnych.

Niewidoczne, ukryte zakamarki Wszechświata to miejsca gdzie pył odminuje i prowadzi ewolucję gwiazd i planet. Podczas prelekcji dr Aleksandra Hamanowicz przedstawi kulisy badań nad kosmicznym pyłem na różnych skalach, odkryje przed słuchaczami intrygujące metody badania tego co niewidzialne oraz przybliży sylwetkę najnowszej wielkiej misji kosmicznej Teleskopu Jamesa Webba.

---------------------------------------------

Zapraszamy!
Sebastian Soberski & Grzegorz Rycyk
Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113