Ułatwienia dostępu

Planetarium / Transmisje obrazu nieba: "Noce Spadających Gwiazd" (2021)


Zapraszamy na transmisję online deszczu meteorów - Perseidy 2021.
Podczas transmisji kamera będzie skierowana w niebo pokazując na żywo aktualny obraz nieboskłonu.

-> Noc 1:   11 sierpnia (środa)  godz. 21:00 - 01:00
LINK do transmisji: https://youtu.be/i2K5DifaNQ4

-> Noc 2:   13 sierpnia (piątek) godz. 21:00 - 01:00
LINK do transmisji: https://youtu.be/TcZD2lPe4yc

Opis:
Zapraszamy na dwie transmisje obrazu nocnego nieba podczas maksimum roju meteorów - Perseidy 2021.
Podczas pierwszej nocy (11 sierpnia) transmitowany będzie obraz nieba z tarasu obserwacyjnego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu natomiast druga transmisja (13 sierpnia) będzie pokazywała niebo (poza miastem) nad obserwatorium astronomicznym w Piwnicach 
UWAGA: Transmisje mogą ulec skróceniu w przypadku złej pogody.

Wydarzenia ONLINE.


Zapraszamy,
Sebastian Soberski
& Grzegorz Rycyk

Informacje o Perseidach:

- Tak wyglądały Perseidy w 2020 rokuhttps://youtu.be/aYNeTZfJyi0

Perseidy (PER) – jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca–24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 a 14 sierpnia. Rój ten związany jest z kometą Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Przeciętna aktywność tego roju w ostatnich latach wynosi około 100 ZHR.

Są one obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 - 14 sierpnia. Meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle'a Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Tak jak inne roje meteorów są one najbardziej aktywne tuż przed świtem.


Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113