Ułatwienia dostępu

Planetarium / Transmisja wykładu "Szybkie błyski w kosmosie"


Serdecznie zapraszamy na transmisję wykładu pt. "Szybkie błyski w kosmosie".
Prelekcję wygłosi dr Mateusz Malenta (University of Manchester).
DATA: 20 maja (czwartek), godz.18:00.
Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu.

Link do transmisji: www.planetarium.grudziadz.pl
Bezpośredni link do transmisji YouTube: https://youtu.be/qLB2e-YI3yw
Uwaga: zachęcamy do subskrypcji powyższego kanału YouTube.


Opis:
W kosmosie zachodzi wiele procesów, które mogą wysyłać błyski w różnych zakresach fal elektromagnetycznych. Obserwując z Ziemi możemy je badać przez dwa tak zwane "okna" obserwacyjne - optyczne oraz radiowe. Pozostałe zakresy są zatrzymywane przez atmosferę oraz jonosferę naszej planety. Podczas wykładu będzie można usłyszeć o różnych typach błysków obserwowanych w zakresie radiowym. Jednymi z lepiej poznanych ciał niebieskich, które "błyskają" radiowo są pulsary, o których podczas prelekcji będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych faktów.

Współorganizatorem transmisji jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.

Wykład transmitowany będzie również na Facebooku w następujących kanałach:
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii ( @zgptma ), Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne - Grudziądz ( @planetarium.grudziadz ) i innych.

---
Ponadto zapraszamy uczniów szkół średnich na zajęcia (online) Międzyszkolnego Koła Astronomicznego (MKA). Zajęcia ONLINE odbywają się w czwartki o 16:00. Zgłoszenia uczniów chętnych do udziału przyjmujemy na e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć . W e-mailu zwrotnym przesyłamy link do spotkania MKA.

Zapraszamy!

Serdecznie pozdrawiam,
Sebastian Soberski
Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113