Ułatwienia dostępu

Planetarium / Transmisja wykładu "Kosmiczny pył"


Serdecznie zapraszamy na transmisję wykładu pt. "Kosmiczny pył".
Prelekcję wygłosi dr Aleksandra Hamanowicz ze Space Telescope Science Institute w Baltimore, USA.
DATA: 29 kwietnia (czwartek), godz.18:00.
Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu.

Link do transmisji i opisu: www.planetarium.grudziadz.pl

Bezpośredni link do transmisji YouTube: https://youtu.be/_GVKrC_KxZ4
Uwaga: zachęcamy do subskrypcji powyższego kanału YouTube.


Opis:
     Carl Sagan w swojej sławnej wypowiedzi stwierdził że wszyscy jesteśmy stworzeni z kosmicznego pyłu. I chociaż o badaniu pyłu w Kosmosie niewiele się mówi, jest to jedna z najważniejszych dziedzin we współczesnej astronomii. Od obłoków w których powstają gwiazdy, przez proto-planetarne dyski formujące planety po odległe galaktyki z początków życia Wszechświata, pył kosmiczny jest obecny wszędzie i odgrywa niezwykle ważną rolę w kształtowaniu Wszechświata takiego jaki znamy. Jego interakcja ze światłem gwiazd wpływa także znacznie na to co możemy zobaczyć a co pozostaje ukryte przed promieniowaniem widzialnym i wymaga innych technik obserwacyjnych.
     Niewidoczne, ukryte zakamarki Wszechświata to miejsca gdzie pył odminuje i prowadzi ewolucję gwiazd i planet. Podczas prelekcji dr Aleksandra Hamanowicz przedstawi kulisy badań nad kosmicznym pyłem na różnych skalach, odkryje przed słuchaczami intrygujące metody badania tego co niewidzialne oraz przybliży sylwetkę najnowszej wielkiej misji kosmicznej Teleskopu Jamesa Webba.

Współorganizatorem transmisji jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.

Wykład transmitowany będzie również na Facebooku w następujących kanałach:
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii ( @zgptma ), Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne - Grudziądz ( @planetarium.grudziadz ) i innych.

Zapraszamy!

Ponadto zapraszamy uczniów szkół średnich na zajęcia (online) Międzyszkolnego Koła Astronomicznego (MKA). Zajęcia ONLINE odbywają się w czwartki o 17:00. Zgłoszenia uczniów chętnych do udziału przyjmujemy na e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć . W emailu zwrotnym przesyłamy link do spotkania MKA.

Serdecznie pozdrawiam,
Sebastian Soberski
Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113