Ułatwienia dostępu

Planetarium / Transmisja wykładu "Czarne dziury - Nagroda Nobla 2020"


Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na transmisję wykładu pt. "Czarne dziury - Nagroda Nobla 2020".
Termin wykładu: 22 paĽdziernika (CZWARTEK) 2020 roku o godz. 18:00.
Prelekcję poprowadzi Joanna Piotrowska z Uniwersytetu w Cambridge.
Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.

Link do transmisji YouTube: www.planetarium.grudziadz.pl


Z poważaniem,
Sebastian Soberski & Grzegorz Rycyk

Opis:
" Podczas tej krótkiej prezentacji z radością opowiem o tegorocznej Nagrodzie Nobla w dziedzinie fizyki oraz jej głównych "gwiazdach" - czarnych dziurach i ogólnej teorii względności. Patrząc wstecz na historię myśli fizycznej pokażę, że czarne dziury nie są jedynie egzotycznym pomysłem XX wieku, a ich istnienie zaprzątało umysły naukowców już od 250 lat. Następnie przyjrzymy się bliżej eksperymentowi noblowskiemu, omawiając dobre praktyki przeprowadzania badań i niezwykły upór z jakim astronomowie wykonują obserwacje uważane za niemożliwe w momencie ich realizacji. Porozmawiamy też o tym czy warto dalej studiować te zagadnienia i jak ich poznanie może wpływać na nasze życie codzienne." [Joanna Piotrowska-Karpova]

Informacja o prelegentce:
Doktorantka na Uniwersytecie w Cambridge, gdzie zajmuje się zagadnieniem zatrzymywania procesów gwiazdotwórczych w lokalnym Wszechświecie. W badaniach skupia się na roli supermasywnych czarnych dziur w ewolucji galaktyk, wykorzystując dane obserwacyjne oraz symulacje numeryczne.

Współorganizatorem transmisji jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.

Wykład transmitowany będzie również na Facebooku w następujących kanałach:
Urania - Postępy Astronomii ( @UraniaPA ), Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii ( @zgptma ),
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne - Grudziądz ( @planetarium.grudziadz ) i innych.
 

Image
Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113