Ułatwienia dostępu

Planetarium - program na marzec


Wszystkie wykłady odbędą się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu. Transmisje dostępne będą między innymi na stronie: www.planetarium.grudziadz.pl . Współorganizatorem wykładów jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Serdecznie zapraszamy na wirtualne spotkania za pośrednictwem Internetu!

-------------------------------------
- 4 marca (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "Jak Układ Słoneczny wpływa na klimat Ziemi?".

Prelegent: prof. Paweł Rudawy - Zakład Heliofizyki i Fizyki Kosmicznej, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Opis: Wiele się mówi na temat zmian klimatycznych na Ziemi wywołanych działalnością człowieka. Bezspornym faktem jest, że na ziemski klimat wpływają czynniki kosmiczne. Najważniejszym obiektem w Układzie Słonecznym, który dyktuje klimat na naszej planecie jest Słońce. Poza Słońcem jest szereg innych czynników kosmicznych, które wpływają na zmianę ziemskiego klimatu w różnych skalach czasowych. Podczas wykładu będzie można prześledzić ewolucję klimatu Ziemi związaną z wpływem Słońca, zmianami orbity ziemskiej, uderzeniami asteroid i innymi.  

-------------------------------------
11 marca (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "Tajemnice gwiazd: Supernowe".

Prelegent: Sebastian Soberski - Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu.

Opis:
Wybuchy supernowych to jedne z najbardziej spektakularnych i energetycznych obserwowanych zjawisk we Wszechświecie. Wbrew intuicji związanej z nazwą, zjawisko wybuchu supernowej jest ostatnim aktem ewolucji pewnych typów gwiazd. W czasie takiej eksplozji wytwarzane są pierwiastki ciężkie, bez których życie na Ziemi nie mogłoby powstać. Podczas prelekcji będzie można usłyszeć o mechanizmach prowadzących do wybuchu oraz zostaną podane przykłady takich zjawisk zaobserwowanych w naszej Galaktyce.

-------------------------------------
18 marca (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "Krótka historia Wszechświata — początki, ekspansja i nieskończoności".

Prelegent: Joanna Piotrowska - Kavli Institute for Cosmology, University of Cambridge.

Opis:
Od zarania dziejów człowiek instynktownie poszukiwał odpowiedzi na pytanie o genezę świata, który go otacza. Wraz z pojawieniem się pierwszych instrumentów astronomicznych, odpowiedĽ ta musiała zamienić komfortową sferę metafizyki na spójny model fizyczny, który do dnia dzisiejszego spędza sen z powiek kosmologom na całym świecie. W mojej krótkiej prelekcji zabiorę Państwa w podróż po historii Wszechświata od jego powstania po dzień dzisiejszy, omawiając obserwacje, które ukształtowały nasze współczesne jej rozumienie. Pokażę tez Państwu miejsca, w których nauka może pozwolić sobie na swobodę w doborze różnych możliwych teorii oraz dlaczego ostatnio mogliśmy słyszeć o ‚kryzysie w kosmologii’. Zapraszam Państwa na krótkie podsumowanie wiedzy o Wszechświecie, którą każdy z nas mieć powinien!


-------------------------------------
25 marca (czwartek), godz.18:00

Uwaga: zajęcia online, dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Obowiązują wcześniejsze zapisy e-mailowe: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Tytuł zajęć online: "Monitorujemy aktywność słoneczną".

Prowadząc: Grzegorz Rycyk - Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu.

Opis:
Słońce jako najbliższa nam gwiazda do dnia dzisiejszego stanowi najlepszy obiekt do badań gwiazdowej aktywności. Historię misji kosmicznych do Słońca rozpoczęły sondy z programu Pioneer. Sondy SOHO oraz SDO dostarczyły nam fantastyczne obrazy powierzchni Słońca prowadząc stały, wieloletni monitoring naszej dziennej gwiazdy. Aktualne obrazy Słońca w różnych filtrach udostępniane są przez wiele portali internetowych wraz z danymi o aktywności słonecznej. Podczas zajęć nauczymy się korzystać z powyższych portali oraz z informacji w nich zawartych. Dowiemy się także jak przewidywać występowanie zjawiska zorzy polarnej.


-------------------------------------

Zapraszamy!
Sebastian Soberski & Grzegorz Rycyk
Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113