Ułatwienia dostępu

Planetarium - program na maj


--------------------------------------------
Program PiOA - maj 2021:
-------------------------------------------
Wszystkie wykłady odbędą się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu. Transmisje dostępne będą między innymi na stronie: www.planetarium.grudziadz.pl. Współorganizatorem wykładów jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Serdecznie zapraszamy na wirtualne spotkania za pośrednictwem Internetu!

-------------------------------------
- 6 maja (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "Perseverance - nowy łazik marsjański".

Prelegent: Rafał Grabiański (portal "URANIA - Postępy Astronomii" / www.urania.edu.pl).

Opis:
W 2021 roku na powierzchni Marsa wylądował nowy łazik - Perseverance. Łazik ten jest aktualnie najnowocześniejszym i najdoskonalszym narzędziem badawczym funkcjonującym na czerwonej planecie. Podczas prelekcji będzie można usłyszeć wiele ciekawostek na temat Perseverance oraz poprzednich misji marsjańskich. Ponadto wyjaśnione zostaną tajniki międzyplanetarnej nawigacji oraz precyzyjnego lądowania na Marsie.

Kolejne wydarzenia:

-------------------------------------
- 13 maja  (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "Jak rozpoznać życie poza Ziemią?".

Prelegent: dr Paweł Preś (Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego).

Opis:
Odkąd ludzkość uświadomiła sobie, że w kosmosie mogą istnieć planety inne niż Ziemia z warunkami sprzyjającym powstaniu i ewolucji życia, badacze zaczęli wyścig o to kto pierwszy dokona odkrycia życia poza naszą planetą. Okazuje się, że rozpoznanie takiego życia może być niezmiernie trudne również ze względu na możliwą różnorodność jego form. Podczas prelekcji będzie można dowiedzieć się jakimi metodami współcześnie poszukuje się takiego życia oraz jak mogłoby ono manifestować swoją obecność w kosmosie.

-------------------------------------
- 20 maja  (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "Szybkie błyski w kosmosie"

Prelegent: dr Mateusz Malenta (University of Manchester)

Opis:
W kosmosie zachodzi wiele procesów, które mogą wysyłać błyski w różnych zakresach fal elektromagnetycznych. Obserwując z Ziemi możemy je badać przez dwa tak zwane "okna" obserwacyjne - optyczne oraz radiowe. Pozostałe zakresy są zatrzymywane przez atmosferę oraz jonosferę naszej planety. Podczas wykładu będzie można usłyszeć o różnych typach błysków obserwowanych w zakresie radiowym. Jednymi z lepiej poznanych ciał niebieskich, które "błyskają" radiowo są pulsary, o których podczas prelekcji będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych faktów.
-------------------------------------
- 27 maja (czwartek), godz.18:00

Tytuł prelekcji: "Czy czarne dziury są czarne?"

Prelegent: Janusz Nicewicz (Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach - MOA)

Opis:
Temat badania czarnych dziur jest jednym z bardziej interesujących oraz popularnych we współczesnej astronomii. Współczesne techniki obserwacyjne pozwalają obserwować otoczenia czarnych dziur. Zwykła, ziemska intuicja zawodzi w przypadku czarnych dziur. Powodem tego są efekty związane z silnym polem grawitacyjnym wokół nich. Podczas prelekcji będzie można między innymi zobaczyć ciekawe symulacje oraz spróbować wyobrazić sobie co można zobaczyć podczas próby zbliżenia do takiej czarnej dziury.
========================

Ponadto zapraszamy uczniów szkół średnich na zajęcia (online) Międzyszkolnego Koła Astronomicznego (MKA). Zajęcia ONLINE odbywają się w czwartki o 17:00. Zgłoszenia uczniów chętnych do udziału przyjmujemy na e-mail:  Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć  . W e-mailu zwrotnym przesyłamy link do spotkania MKA.

=======================

Zapraszamy!

Z poważaniem,
Sebastian Soberski & Grzegorz Rycyk
Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113