Planetarium / Kwiaty dla Kopernika i PROGRAM na grudzień

W związku z trwającymi obchodami Roku Mikołaja Kopernika Ekonomisty (2022) zapraszamy na imieniny Kopernika.
W Grudziądzu tradycją stało się składanie kwiatów pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika w dniu jego imienin.
W dniu 6 grudnia o 12:00 (wtorek) serdecznie zapraszamy do złożenia kwiatów na Placu Miłośników Astronomii.
Zbiórka pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika o 11:55.
Zapraszamy!

-------------------------------------------------------
Program Planetarium - grudzień 2022:

6 grudnia, godz.12:00
Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika z okazji jego imienin.
Miejsce: Plac Miłośników Astronomii w Grudziądzu.

6 grudnia, godz.13:15
Seans kopernikański z okazji imienin wielkiego astronoma.
Miejsce: Planetarium.

8 grudnia godz. 17:00
Tytuł zajęć: "Poznaję niebo przy pomocy obrotowej mapy nieba" II termin
Opis:
Obrotowe mapy nieba są świetnym narzędziem dla początkujących amatorów obserwacji nocnego nieba. Pozwalają w szybki i łatwy sposób nauczyć się rozpoznawać wygląd nocnego nieba dlazadanej daty i godziny. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się korzystać z gotowych obrotowych map nieba, a także stworzą własne.
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku: 8 – 14 lat.

13.12.2022, godz 17:00
Tytuł zajęć: "Kosmiczny teleexpress oraz seans w planetarium"
Opis:
Spotkanie pod kopułą planetarium obejmuje prezentację aktualnego nieba, omówienie nowinek
astronomicznych oraz projekcję seansu pt. "Nasz Wszechświat". Seans zabiera widzów w kosmiczną podróż do krańców znanego Wszechświata.
Zajęcia przeznaczone dla dzieci, młodzieży, dorosłych.

15 grudnia godz.17:00
Tytuł zajęć: "Co się kryje w świetle?"
Opis:
światło towarzyszy nam każdego dnia. Dzięki niemu żyjemy na naszej planecie i poznajemy otaczający nas świat. Czym jednak jest światło i co się w nim kryje? Podczas spotkania spróbujemy odpowiedzieć sobie na te niełatwe pytania, a także wykonamy szereg ciekawych doświadczeń związanych ze światłem.
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku: 8 – 14 lat.

22 grudnia godz.15:00
Tytuł zajęć: "Słońce i jego aktywność"
Opis:
Najbliższa nam gwiazda zapewnia życie na naszej planecie stwarzając stabilne i sprzyjające  do tego warunki. Co już wiemy o naszym Słońcu? Na czym polega aktywność naszej dziennej gwiazdy? Między innymi na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas tego spotkania.
Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży szkół ponadpodstawowych.

22 grudnia godz.18:00
Tytuł zajęć: "Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej"
Prowadzący: Sebastian Soberski
Opis: Fenomen Gwiazdy Betlejemskiej jest dla astronomów wyzwaniem astronomiczno-historycznym. Istnieje wiele hipotez wyjaśniających czym mogła być Gwiazda Betlejemska. Podczas prelekcji oraz seansu będzie można usłyszeć o najciekawszych oraz najbardziej prawdopodobnych hipotezach.
Zajęcia przeznaczone dla dzieci, młodzieży, dorosłych.

-------------------------------------------------------
Wszystkie wymienione wyżej spotkania - wstęp wolny.
Rezerwacja dla grup zorganizowanych oraz regulamin rezerwacji znajduje się tutaj:

Serdecznie zapraszamy,
Sebastian Soberski & Grzegorz Rycyk