Planetarium - KOPERNIK 500 / Program na listopad 2022

W związku z trwającymi obchodami Roku Mikołaja Kopernika Ekonomisty (2022) serdecznie zapraszamy na otwarte spotkania (wstęp wolny ale z obowiązkiem rezerwacji) do grudziądzkiego planetarium.
Prosimy o zwrócenie uwagi na sposób REZERWACJI (e-mail:  Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć ) na poszczególne spotkania oraz zakres wiekowy odbiorców.

--- Program - LISTOPAD 2022 ---

10.11.2022, godz. 17:00

Tytuł zajęć: "Międzynarodowa kampania poszukiwania planetoid"
Opis:
Zajęcia przeznaczone dla młodzieży chcącej brać czynny udział w odkrywaniu małych ciał Układu Słonecznego. International Astronomical Search Collaboration (IASC) jest to naukowy program współpracy w ramach, którego uczniowie z wielu krajów świata mogą brać udział w odkrywaniu planetoid przy wsparciu zawodowych astronomów. Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się z obsługą programu Astrometrica i nauczą się wykorzystywać go w poszukiwaniach obiektów poruszających się.
Odbiorcy: młodzież szkół ponadpodstawowych.

15.11.2022, godz 17:00

Tytuł zajęć: "Kosmiczny teleexpress oraz seans w planetarium"
Prowadzący: Sebastian Soberski
Opis:
Spotkanie pod kopułą planetarium obejmuje prezentację aktualnego nieba, omówienie nowinek astronomicznych oraz projekcję seansu pt. "Polowanie na ciemną materię". Seans opowiada o rozwoju nowoczesnych technik obserwacji astronomicznych ze szczególnym uwzględnieniem ciemnej materii oraz energii.
Zajęcia przeznaczone dla dzieci, młodzieży, dorosłych

17.11.2022, godz. 17:00

Tytuł zajęć: "Poznaję niebo przy pomocy obrotowej mapy nieba"
Opis:
Obrotowe mapy nieba są świetnym narzędziem dla początkujących amatorów obserwacji nocnego nieba. Pozwalają w szybki i łatwy sposób nauczyć się rozpoznawać wygląd nocnego nieba dla zadanej daty i godziny. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się korzystać z gotowych obrotowych map nieba, a także stworzą własne.
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku: 8 – 14 lat.

24.11.2022, godz. 17:00

Tytuł zajęć: "Orientacja na niebie – podstawy astronomii sferycznej."
Opis:
Podczas spotkania uczestnicy poznają podstawowe układy współrzędnych wykorzystywanych w astronomii oraz nauczą się przy ich pomocy określać położenia ciał niebieskich na sferze. Podczas zajęć wykorzystamy w tym celu program z wirtualnym planetarium, gotowe mapy nieba oraz niebo naszego planetarium.
Odbiorcy: młodzież szkół ponadpodstawowych.

29.11.2022, godz.17:00

Tytuł zajęć: „Obserwacje astronomiczne na tarasie obserwacyjnym PiOA”
Prowadzący: Sebastian Soberski
Opis:
Spotkanie odbędzie się na tarasie obserwacyjnym PiOA. W programie między innymi obserwacje następujących ciał niebieskich: Jowisz wraz z jego księżycami galileuszowymi (Io, Ganimedes, Callisto, Europa), Saturn z pierścieniami i największym księżycem Tytanem, Mars oraz Księżyc. W przypadku złej pogody seans pod kopułą planetarium.
Zajęcia przeznaczone dla dzieci, młodzieży, dorosłych