Ułatwienia dostępu

Odbył się Finał XLVI OMSA - wyniki, protokół


#zdalnenauczanie  => Finał ogólnopolskiego konkursu na referat z astronomii i astronautyki dla młodzieży odbył się z zdalny sposób.

Dnia 6 czerwca  2020 roku o godzinie 13:30 podczas transmisji internetowej z grudziądzkiego planetarium odbyła się ceremonia ogłoszenia wyników XLVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno - Astronautycznego im. prof. Roberta Głębockiego (OMSA). Ogólnopolski Finał XLVI OMSA odbył
się całkowicie w zdalny sposób za pośrednictwem nowoczesnych narzędzi komunkacji internetowej. Transmisję konkursu przeprowadzono za pośrednictwem kanału YouTube programu telewizyjnego ASTRONARIUM.

Wydarzeniu patronował pan Piotr Całbecki - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz pan Maciej Glamowski - Prezydent Grudziądza. Konkurs wspierany jest od
wielu lat przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz polskie instytucje astronomiczne takie jak: Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Fundacja Astronomii Polskiej.
Partnerem strategicznym XLVI OMSA była Polska Agencja Kosmiczna.Podczas uroczystości ogłoszenia wyników przemówienia wygłosili między innymi: pan Michał Szaniawski -  prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, pan Maciej Glamowski – prezydent Grudziądza, prof. Maciej Mikołajewski – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, dr Krzysztof Czart - przedstawiciel European Southern Observatory w Polsce oraz pan Robert Szaj – dyrektor Fundacji Nicolaus Copernicus.

Komisja konkursowa w skład której weszli przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA), Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) oraz Centrum Szkolenia Analogowych Astronautów (CSAA) wyłoniła 6 prac badawczych (miejsca od I do V) , których autorzy uzyskali tytuł laureata XLVI OMSA. 
W konkursie wzięło udział 11 województw. W każdym województwie wybrano dwie lub trzy najlepsze prezentacje astronomiczne,
które w większości przypadków były autorskimi projektami badawczymi młodych prelegentów. Zostały one zaprezentowane na XLVI Finale OMSA transmitowanym
z planetarium w Grudziądzu (4-6.06.2020).

Protokół komisji: [protokół]

Pierwsze miejsce zajęła praca „Badanie wykorzystania tanich i łatwo dostępnych materiałów oraz narzędzi w celu budowania amatorskich stacji odbioru danych z satelitów meteorologicznych”, której autorami byli: Karol Masztalerz, Mateusz Koza, Paweł Pleskaczyński (Poznań, województwo wielkopolskie). Badania wykonali skonstruowanym samodzielnie radioteleskopem oraz systemem odbioru i przetwarzania danych.

Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci aż trzech teleskopów oraz lornetek, książek, prenumerat czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”.

Znany jest już termin następnej edycji konkursu. Finał 47.OMSA odbędzie się w dniach 18-20 marca 2021 roku w Grudziądzu.

Nagrania trzech czterogodzinnych sesji wykładowych:

Strona domowa konkursu OMSA: www.planetarium.grudziadz.pl/omsa

Sebastian Soberski & Grzegorz Rycyk
Komitet Organizacyjny XLV OMSA

Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113