Obchody 104 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę

"W ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w interaktywnej inscenizacji historycznej pt.:" Burzliwy wiek XIX i początek XX wieku - polskie drogi do Niepodległości".
W ramach prezentowanej narracji historycznej, której głównym moderatorem był twórca Teatru Inscenizacji Historycznej- Krzysztof Górecki, uczniowie odbyli podróż historyczną do przeszłości, wcielając się w ważne postaci dla polskiej historii, wśród nich pojawił się: Tadeusz Kościuszko- Naczelnik pierwszego zrywu niepodległościowego Polaków, twórca " Mazurka Dąbrowskiego"- Józef Wybicki, cesarz Francuzów i jednocześnie twórca Księstwa Warszawskiego - Napoleon Bonaparte, dowódca Legionów Polskich - gen. Jan Henryk Dąbrowski, Piotr Wysocki, który poprowadził kadetów Szkoły Podchorążych w Warszawie do Powstania Listopadowego.
Temu barwnemu korowodowi postaci historycznych, towarzyszyli przedstawiciele różnych formacji zbrojnych na przestrzeni lat 1794 - 1918; wśród nich zobaczyliśmy: kosynierów, grenadierów, kirasjerów, cywilnych powstańców z okresu Powstania Styczniowego, a wszystko to okraszone zostało bardzo ciekawą narracją historyczną.
Nie zabrakło oczywiście rekwizytów militarnych w postaci zarówno broni białej, jak i broni palnej, a co najważniejsze, sami uczniowie, pełniąc role statystów, mieli możliwość założenia stosownego munduru i wzięcia do ręki repliki broni z omawianego okresu.
Ta podróż w czasie została zamknięta pojawieniem się na scenie Józefa Piłsudskiego, w postać którego również wcielił się uczeń naszej szkoły. Pojawienie się tej postaci symbolicznie zamknęło naszą podróż do przeszłości, będąc radosnym akcentem restytucji polskiej państwowości.
Obecni na widowni uczniowie również swoim strojem i przypiętym kotylionem, dali świadectwo swojego przywiązania do niełatwej historii ojczystej".