Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


W związku z obchodami:" Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w dniu 1 marca 2024 , aby zachować pamięć o polskim podziemiu antykomunistycznym, uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Katarzyny Bulczyńskiej uczestniczyli w obchodach miejskich powyższego Święta; obchody w Grudziądzu odbyły się z pełnym ceremoniałem wojskowym przed Pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z Żołnierzy Niezłomnych.

Obchody:" Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych" zostały ustanowione przez Sejm w roku 2011 na pamiątkę wydarzenia, które miało miejsce 1 III 1951 roku, kiedy to po pokazowym procesie w warszawskim więzieniu na Mokotowie, rozstrzelano siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia:" Wolność i Niezawisłość".

Poniżej zamieszczono prezentację multimedialną, która poszerza wiedzę na temat polskiego podziemia antykomunistycznego w Polsce.

Nie masz dodatku pdf, ale możesz pobrać plik pdf.