Ułatwienia dostępu

Grudziądzkie Dni Kopernikowskie: Kwiaty i chleb pod Kopernikiem


Zapraszamy 21 marca (WTOREK) o godz. 11:55 na Plac Miłośników Astronomii w Grudziądzu.
W Dniu Mikołaja Kopernika Ekonomisty nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Wielkiego Astronoma przez przedstawicieli grudziądzkich placówek oświatowych, kulturalnych oraz miłośników astronomii. Dzień ten upamiętnia wizytę Mikołaja Kopernika jako ekonomisty w Grudziądzu.

Po ceremonii złożenia kwiatów, około godz. 12:15 uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu poczęstują zgromadzonych chlebem przygotowanym przez nich według receptury z czasów Kopernika (AKCJA pod kryptonimem: "Na święto Kopernika Chleb z Gastronomika").

ZAPRASZAMY!OPIS: 495 rocznica ogłoszenia przez Mikołaja Kopernika "Traktatu o monetach" podczas  zjazdu stanów Prus Królewskich w Grudziądzu. Dnia 21 marca 1522 roku Kopernik wygłosił publiczne traktat o monetach, w którym w zwięzły sposób sformułował pięć podstawowych postulatów, współcześnie nazywanych monetarnymi, które zostały wyjaśnione poprzez przykłady, porównania i paralele historyczne. Kopernik opowiadał się między innymi za ścisłą kontrolą liczby mennic działających na obszarze Prus. Myśl ekonomiczna, w dziedzinie określanej obecnie jako polityka pieniężna, została póĽniej jeszcze bardziej rozwinięta i jest znana jak prawo Kopernika - Greshama.

PROGRAM:
GRUDZIˇDZKI DZIEŃ MIKOŁAJA KOPERNIKA EKONOMISTY

495. rocznica ogłoszenia przez Mikołaja Kopernika "Traktatu o monecie"
podczas jego wizyty w Grudziądzu

21 marca, godz.08:50
Otwarcie wystawy "Kopernik na znaczkach pocztowych". Wystawa przygotowana ze zbiorów filatelistycznych pana Jana Bieńka. Wystawa dostępna w hallu szkoły do końca kwietnia.
Wiek odbiorców: bez ograniczeń wiekowych.
Miejsce: Zespół Szkół Ekonomicznych, ul. Konarskiego 39

21 marca, godz. 12.00
Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika - Plac Miłośników Astronomii.

21 marca, godz. 12.15
"Na święto Kopernika Chleb z Gastronomika" - degustacja chleba upieczonego według starej receptury pochodzącej z czasów Mikołaja Kopernika. Miejsce: Plac Miłośników Astronomii.

21 marca
święto Szkoły w Gimnazjum nr 4 im. Mikołaja Kopernika – 55 – lecie szkoły (uroczystość dla społeczności szkolnej):
Spotkanie pod pomnikiem Mikołaja Kopernika (Grudziądzki Dzień Kopernika Ekonomisty),
Przedstawienie teatralne,prezentacja osiągnięć i teledysku szkoły, wielki test o patronie szkoły – rozstrzygnięcie konkursu, „Wartość pieniądza w życiu człowieka” – rozstrzygnięcie konkursu obcojęzycznego, wykład nt. Słońca, pokazy i obserwacje Słońca, zabawy, gry i szarady,Kopernikowski Turniej Sportowy, wystawy prac plastycznych, występy zespołów muzycznych.
Wiek odbiorców: uczniowie gimnazjum
Miejsce: Gimnazjum nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu

Szczegółowy program GDK'17 dostępny na stronie internetowej:
www.planetarium.grudziadz.pl/2017


Serdecznie zapraszamy,
Sebastian Soberski & Grzegorz Rycyk
Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113