Ułatwienia dostępu

GDK'19: Kwiaty i chleb pod Kopernikiem
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Grudziądzu zaprasza
21 marca (CZWARTEK) o godz. 11:55 na Plac Miłośników Astronomii w Grudziądzu.

W Grudziądzkim Dniu Mikołaja Kopernika Ekonomisty nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Wielkiego Astronoma przez przedstawicieli grudziądzkich placówek oświatowych, kulturalnych oraz miłośników astronomii. Dzień ten upamiętnia wizytę Mikołaja Kopernika jako ekonomisty w Grudziądzu.

Po ceremonii złożenia kwiatów, około godz. 12:15 uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu poczęstują zgromadzonych chlebem przygotowanym przez nich według receptury z czasów Kopernika (AKCJA pod kryptonimem: "Na święto Kopernika Chleb z Gastronomika").

ZAPRASZAMY!

497 rocznica ogłoszenia przez Mikołaja Kopernika "Traktatu o monetach" podczas  zjazdu stanów Prus Królewskich w Grudziądzu. Dnia 21 marca 1522 roku Kopernik wygłosił publiczne traktat o monetach, w którym w zwięzły sposób sformułował pięć podstawowych postulatów, współcześnie nazywanych monetarnymi, które zostały wyjaśnione poprzez przykłady, porównania i paralele historyczne. Kopernik opowiadał się między innymi za ścisłą kontrolą liczby mennic działających na obszarze Prus. Myśl ekonomiczna, w dziedzinie określanej obecnie jako polityka pieniężna, została póĽniej jeszcze bardziej rozwinięta i jest znana jak prawo Kopernika - Greshama.

PROGRAM:
GRUDZIˇDZKI DZIEŃ MIKOŁAJA KOPERNIKA EKONOMISTY
497. rocznica ogłoszenia przez Mikołaja Kopernika "Traktatu o monecie"
podczas jego wizyty w Grudziądzu

21 marca, godz.10:00
Rozpoczęcie 45.Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego.
Transmisja na żywo: www.planetarium.grudziadz.pl
Miejsce: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w ZST, ul.Hoffmanna 1

21 marca, godz.10:30
Uczniowski spektakl teatralny pt."Z pamiętnika Kopernika". Przedstawienie przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych (ZSE) im.Mikołaja Kopernika.
Sztuka to kilka scen z życia Mikołaja Kopernika, prezentujących jego wszechstronne talenty. Przed spektaklem uroczystość wręczenie sztandaru szkole (ZSE).
Miejsce: Centrum Kultury Teatr, ul. Teatralna 1

21 marca, godz. 12.00
Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika
Miejsce: Plac Miłośników Astronomii

21 marca, godz. 12.15
"Na święto Kopernika Chleb z Gastronomika" - degustacja chleba upieczonego przez uczniów z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich według starej receptury pochodzącej z czasów Mikołaja Kopernika.
Miejsce: Plac Miłośników Astronomii

Serdecznie zapraszamy,
Sebastian Soberski & Grzegorz Rycyk

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113