Ułatwienia dostępu

Finał XLIII OMSA

Dnia 25 marca  2017 roku o godzinie 9:00 w sali plenarnej grudziądzkiego Ratusza odbyła się ceremonia ogłoszenia wyników XLIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego im.prof.Roberta Głębockiego.

Pierwsze miejsce zajęła Paulina Feister uczennica z II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie (pomorskie).
Zaprezentowała komisji własną pracę badawczą pod tytułem „Wyznaczanie odległości Ziemi od Słońca z wykorzystaniem tranzytu Merkurego”. Główną nagrodą był największy w historii seminarium teleskop w systemie Newtona na montażu Dobsona o średnicy zwierciadła aż 12 cali. Fundatorem głównej nagrody był sponsor strategiczny XLIII OMSA - Grupa Energa.


Wydarzeniu patronował Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydent Grudziądza. Konkurs wspierany jest od wielu lat przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz polskie instytucje astronomiczne (PTA, PTMA, FAP).Sponsorem strategicznym XLIII OMSA była Grupa Energa.

Na uroczystości obecni byli między innymi: Krzysztof Pokora -  reprezentant Marszałka Kujawsko-Pomorskiego, Janusz Jagła - prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, dr Krzysztof Czart przedstawiciel European Southern Observatory w Polsce oraz Czesław Stawikowski - przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Komisja konkursowa w skład której weszli przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA)  wyłoniła 10 laureatów z całego kraju.
W konkursie udział wzięło 8 województw.
W każdym województwie wybrano dwie lub trzy najlepsze prezentacje astronomiczne, które w większości przypadków były autorskimi projektami badawczymi młodych prelegentów. Zostały one zaprezentowane na XLIII Finale OMSA w Grudziądzu (23-25.03.2017).

Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci aż czterech teleskopów, książek, prenumerat czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”.
Znany jest już termin następnej edycji konkursu. Finał 44.OMSA odbędzie się w dniach 22-24 marca 2018 roku.

Strona domowa Konkursu OMSA:
www.planetarium.grudziadz.pl/omsa


Zdjęcie: Piotr Bilski, Gazeta Pomorska
Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113