Ułatwienia dostępu

European Rover Challenge 2019


W dniu 19 września uczniowie ZST zrzeszeni w kole #RoboticTeamGrudziądz oraz nauczyciele opowiedzieli w programie "Z pierwszej ręki" o zawodach łazików marsjańskich (European Rover Challenge 2019, Kielce), w których mieli okazję uczestniczyć. Audycja została wyemitowana na żywo przez TVP3 Bydgoszcz. Nagranie dostępne jest w sieci 

Plan działań na przyszłość jest ambitny. Uczniowie ZST planują w przyszłym roku zaprezentować na kolejnej edycji ERC swojego łazika marsjańskiego w wersji mini, natomiast docelowo planowana jest konstrukcja pełnowymiarowa. Podczas ERC uczniowie z ZST otrzymali wiele propozycji ciekawych stażów zawodowych oraz propozycje szkoleń na miejscu w szkole.


Finał piątej edycji międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich ERC dobiegł końca. Spośród 28 zespołów z 13 krajów świata, które przyjechały do Kielc, bezkonkurencyjna okazała się ekipa IMPULS z Politechniki świętokrzyskiej. Drugie miejsce zajęła drużyna AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej, a tuż za nimi na podium uplasowali się zawodnicy z Uniwersytetu Technicznego w Ostrava. 

Zmaganiom drużyn na polu marsjańskim oprócz szerokiego grona publiczności przyglądali się również goście specjalni towarzyszącej w tym roku zawodom konferencji branżowo-biznesowej. W Kielcach pojawili się m.in. Steve Jurczyk - wiceszef NASA, Gianfranco Visentin – kierownik działu robotyki i automatyki Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz koordynator Europejskiego konsorcjum ds. robotyki kosmicznej PERASPERA czy Pantelis Poulakis – Mobile System Engineer w misji ExoMars Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także przedstawiciele firm europejskiego i polskiego przemysłu kosmicznego.

Szczegóły dotyczące finału piątej edycji ERC można zobaczyć tutaj: IMPULS zwycięzcą ERC 2019 .

Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113