Ułatwienia dostępu

Astro PI - II etap konkursu

Image

Miło nam poinformować, iż obie nasze drużyny z ZST w składzie:

Pre-Intelligent Coders:
- Marcin Truszczyński,
- Grzegorz Stark,

Citizens of Universe:
- Krystian śliwiński,
- Marta Otolska,
- Bartosz Faltynowski,
- Wojtek Sadowski,

zostały zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu Astro-PI organizowanego przez Europejską Agencją Kosmiczną.

W ramach I etapu zadaniem uczniów było stworzenie Planu Misji Kosmicznej zawierającego pomysł na wykorzystanie komputera Astro-PI umieszczonego na ISS i projekt programu, który zostanie uruchomiony na tym komputerze. Dodatkowo uczestnicy musieli rozpisać harmonogram i plan swoich działań w ramach stworzenia wyżej przedstawionego projektu i określić główny cel badań które chcą przeprowadzić w ramach konkursu.
Astro Pi to nazwa nadawana specjalnie zaadaptowanym do tego celu edukacyjnym komputerom Raspberry Pi, które znajdują się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Raspberry Pi to komputer w dużym stopniu przypominający maszyny, jakich używamy na co dzień. Jest jednak dużo mniejszy i ma odmienne wyposażenie. Oba komputery Raspberry Pi znajdujące się na pokładzie ISS są wyposażone w moduł Sense HAT, który pozwala wyczuwać ruch, mierzyć wilgotność, temperaturę i ciśnienie oraz wykrywać promieniowanie. Dodatkowo, astronauci mogą w posługiwać się joystickiem i przyciskami mini-komputera – dokładnie jak w konsoli do gier. Każdy komputer Astro Pi jest wyposażony w inny rodzaj kamery: Izzy posiada kamerę, która „widzi” w podczerwieni, a Ed – standardową kamerę działającą w zakresie fal widzialnych.

Dzięki zakwalifikowaniu się naszych uczniów do II etapu konkursu, nasza szkoła otrzyma dwa zestawy takich komputerów.

W drugim etapie konkursu zadaniem uczestników będzie napisanie programu, który za pomocą czujników Sense-HAT wykryje obecność załogi w jednym z pomieszczeń ISS, a także wykonanie głównego zadania projektowego, zgodnie Planem Misji Kosmicznej, który stworzyli w I etapie.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113