Akcja NARODOWE CZYTANIE

Dnia 4 września 2020 r. w naszej szkole odbyła się akcja Narodowe Czytanie.
To już dziewiąta odsłona akcji, której tegoroczną lekturą była "Balladyna" Juliusza Słowackiego.
Akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku; została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
W związku z obecną sytuacją, wydarzenie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
Chętni uczniowie z klasy 4 TAN (Kamila Szymanek, Maja Kruczkowska, Agata Jarzembska) - czytali fragmenty dzieła przez szkolny radiowęzeł.

"Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat póĽniej w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach - Balladynie i Alinie - stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeĽbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.