Ułatwienia dostępu

5 edycja European Rover Challenge.

W dniach 13-15 września 2019 na terenie Politechniki świętokrzyskiej w Kielcach odbywa się 5 edycja European Rover Challenge. Swój dorobek prezentują również uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu zrzeszeni w Kole Mechatroniczno-Robotycznym #RoboticTeamGrudziądz. Drużyna ZST jest jedyną drużyną uczniowską ze szkół średnich, pozostali uczestnicy reprezentują koła naukowe i uczelnie techniczne. W wydarzeniu wzięli udział: Jakub Łukowski, Maciej Kowalski i Dawid Kwiatkowski z klasy 3b Technikum Mechatronicznego wraz z opiekunem Marcinem Jabłońskim.
Podczas wystawy zaprezentowano projekty takie jak: Platforma „M&M-BotLab” z ramieniem robotycznym – wyróżniona na 15 Praskim RoboticDay 1 nagrodą Jury, autonomiczne roboty miniSUMO, stację pogody z wykorzystaniem RaspberryPI2 oraz wstępny prototyp Łazika – jeszcze nie Marsjańskiego ale Księżycowego  .
Podczas części konferencyjnej, jednym z najbardziej ciekawych punktów, był wykład i panel dyskusyjny ze Stevem Jurczykiem, vice dyrektorem NASA.European Rover Challenge"”, „ERC” – coroczny międzynarodowy konkurs budowy i operowania pojazdami robotycznymi. Odbywa się od 2014 roku w Polsce i jest europejskim odpowiednikiem rozgrywanego w USA University Rover Challenge.
European Rover Challenge jest wydarzeniem adresowanym nie tylko do konstruktorów łazików marsjańskich rywalizujących w zawodach. Rozszerzenie programu o dodatkowe punkty, takie jak konferencja naukowo – technologiczna, strefa pokazów, wykłady ekspertów, spotkania z gośćmi specjalnymi przełożyło się na zainteresowanie bardzo dużej i zróżnicowanej grupy osób.
ERC to największe wydarzenie robotyczno-kosmiczne w Europie skierowane do świata nauki i biznesu, sektora nowych technologii oraz szerokiej publiczności.
European Rover Challenge przewiduje realizację następujących zadań:
1. Pozyskanie i analiza próbek
2. Tzw. „ślepa” nawigacja łazika – sterowanie łazikiem bez widoku z kamery
3. Dwa zadania inżynierskie wymagające użycia i naprawy sprzętu
4. Prezentacja projektu przed jurorami
Wszystkie zadania, które podlegają ocenie w konkursie ERC polegają na zdalnym operowaniu łazikami – bez bezpośredniego (wzrokowego) nadzorowania wykonywanych czynności.
Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113