KOPERNIK-500 / Program wydarzeń - 21 marca 2022

Harmonogram wydarzeń w dniu 21 marca 2022 r. organizowanych z okazji 500. rocznicy pobytu Kopernika w Grudziądzu i ogłoszenia traktatu "O szacunku monety".

Dokładnie w samo południe nastąpi uroczyste złożenie kwiatów  pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika przez przedstawicieli władz miasta, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, przedstawicieli instytucji kultury, szkół i placówek edukacyjnych w 500. rocznicę wygłoszenia w Grudziądzu traktatu "De aestimatione monetae".
Miejsce: Plac Miłośników Astronomii

Ponadto również o godz.12:00 zapraszamy na krótką transmisję internetową - premierę unikatowego numizmatu jaki Mennica Polska wydała z okazji rocznicy wygłoszenia w Grudziądzu trakatatu "O szacunku monety".
LINK do transmisji: https://youtu.be/IIU422kZD7o

PROGRAM:
21.03.2022 (poniedziałek)

godz. 8.00
- Premiera żetonu okolicznościowego z Mikołajem Kopernikiem
Wydawca: Urząd Miejski w Grudziądzu i Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku
Nakład 700 egzemplarzy.

- Premiera srebrnego numizmatu z Mikołajem Kopernikiem
Wydawca Mennica Polska na zlecenie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
Nakład 500 egzemplarzy.
Miejsce: sprzedaż obu numizmatów rozpocznie się od godz. 8.00 w Informacji Turystycznej, Rynek 3-5.

godz. 9.00
- Grudziądzki Dzień Kopernika Ekonomisty – wykład dla uczniów połączony z prezentacją
o pobycie Kopernika w Grudziądzu.
Miejsce: aula Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, ul. Skłodowskiej 22/24

godz. 10.00
- Konkurs wiedzy o Mikołaju Koperniku Ekonomiście - w formie on-line za pośrednictwem Facebooka.
Miejsce: facebook.com/zse.grudziadz

godz. 11.00
- „Rety, rety, liczydło, Kopernik i monety! Czyli o Mikołaju Koperniku i jego rewolucji na sejmiku” – zajęcia edukacyjne dla dzieci.
Odbiorcy: grupy zorganizowane ze szkół podstawowych kl. I-VIII
Opis wydarzenia: Uczestnicy zajęć, poprzez zabawę, poznają postać Mikołaja Kopernika jako ekonomisty. Dowiedzą się jakie związki łączą tego człowieka renesansu z Grudziądzem.
Miejsce: Biblioteka Miejska, Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Legionów 28

godz. 12.00
- ZŁOŻENIE KWIATÓW pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika przez przedstawicieli władz miasta, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, przedstawicieli instytucji kultury, szkół i placówek edukacyjnych w 500. rocznicę wygłoszenia w Grudziądzu traktatu
"De aestimatione monetae".
Miejsce: Plac Miłośników Astronomii

godz. 12.00
- Spektakl „Z wizytą u Kopernika” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych
w Grudziądzu. Premiera przedstawienia odbędzie się w formie on-line za pośrednictwem Facebooka.
Miejsce: facebook.com/zse.grudziadz

godz. 12.00
- Transmisja online z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu
Podczas transmisji będzie można dowiedzieć się o 500. rocznicy wygłoszenia przez Mikołaja Kopernika traktatu "O szacunku monety" oraz wziąć udział w premierowej prezentacji srebrnego numizmatu, jaki Mennica Polska wraz z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii wybiła z okazji tej rocznicy.
Miejsce: www.youtube.com/Planetarium2000

godz. 19.25
- Premiera filmu „Tajemnice ekonomii Kopernika”
Obchody Dnia Kopernikowskiego zamknie telewizyjna premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. „Tajemnice ekonomii Kopernika”. Film prezentuje Mikołaja Kopernika tym razem nie jako astronoma, a jako wybitnego ekonomistę i matematyka. To poruszająca historia naukowca, który wykorzystując swój intelekt, przygotowuje rewolucyjną reformę monety. Niestety, postulaty Kopernika dotyczące uznania pieniądza jako miary, nie znalazły do tej pory uznania wśród polityków i ekonomistów.
Miejsce: program TVP KULTURA

Więcej informacji na stronie obchodów i konferencji: www.kopernik.grudziadz.pl

Serdecznie zapraszamy,
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii