Ułatwienia dostępu

32 rocznica przemian ustrojowych w Polsce

 4 VI 1989 roku doszło do istotnych przemian ustrojowych w Polsce, które spowodowały odejście od ustroju monokratycznego, w którym władzę sprawowali komuniści od zakończenia II wojny światowej w kierunku demokracji parlamentarnej, która skutkowała delegalizacją rządzącej od momentu swojego powstania, czyli od 15 XII 1948 roku- PZPR ( Polska Zjednoczona Partia Robotnicza ), jak również doprowadziła do ustrojowych, gospodarczych i społecznych przemian w Polsce.

Wybory do parlamentu dwuizbowego, które odbyły się 4 VI 1989 roku, w pełni wolne do Senatu, ponieważ do Sejmu obowiązywał limit mandatów zastrzeżonych dla komunistów ( Sejm kontraktowy ), poprzedzone zostały wydarzeniami, które w najnowszej historii Europy określane są mianem:" Jesieni Narodów", które doprowadziły do rozpadu tak zwanego:" ładu jałtańskiego", ustalonego podczas konferencji w Jałcie w II 1945 roku.
Zamieszczona prezentacja, wykonana przez ucznia klasy 4aTM, zawiera najistotniejsze informacje dotyczące tego okresu.


Znaczenie przemian ustrojowych w Polsce
Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113