Listopad w Planetarium

Zapraszamy na niezwykłe spotkania do grudziądzkiego Planetarium.

- Program planetarium - listopad 2019 -

11 listopada, godz. 11:30
- Seans w planetarium "W poszukiwaniu ciemnej materii".
Opis:
Seans opowiada o jednej z największych zagadek Wszechświata - ciemnej materii. Ciemna materia
prawdopodobnie otacza nas, przenika nasze ciała w każdej sekundzie naszego życia jednak nie jesteśmy w stanie
jej zobaczyć, poczuć a nawet wykryć najczulszymi przyrządami naukowymi.

11 listopada, godz. 12:30
- Seans w planetarium "Nasz Wszechświat".
Opis:
Seans zabiera nas w kosmiczną podróż do krańców znanego Wszechświata. Na początku omawiane są wszystkie
planety Układu Słonecznego, następnie przelatujemy przez Drogę Mleczną aby polecieć dalej aż do odległych
galaktyk oddalonych o miliardy lat świetlnych.

- ZJAWISKO ASTRONOMICZNE ROKU 2019: TRANZYT MERKUREGO -

11 listopada, godz. 13:30-15:30
- Obserwacje tranzytu Merkurego na tle tarczy Słońca (w przypadku dobrej pogody).
Opis:
Przejście Merkurego na tle tarczy Słońca czyli tak zwany tranzyt Merkurego to zjawisko astronomiczne zachodzące wtedy, kiedy planeta Merkury znajduje się między Ziemią i Słońcem. Merkury jest wówczas widoczny na tle tarczy słonecznej w postaci powoli przemieszczającej się ciemnej małej plamki. Kolejne takie zjawisko zobaczymy w Polsce dopiero w 2032 roku.
Więcej informacji tutaj:
www.urania.edu.pl/wiadomosci/niebo-w-listopadzie-2019-odc-1-tranzyt-merkurego

13 listopada, godz. 18:15
– Zajęcia dla dzieci pt. „świetliste wstęgi na niebie, czyli zorza polarna”.
do 11 listopada). Preferowany wiek dzieci: od lat 8.

27 listopada
godz. 17:00 - obserwacje astronomiczne (w przypadku złej pogody seans w planetarium).