Wycieczka do Berlina

Witaj Przygodo!
Był to trzynasty dzień maja 2016 roku. Piątek. Na szczęście nie okazał się on dla nas pechowy, uff... .
Grupa 49 uczestników wyruszyła do Berlina i Poczdamu.
W naszej ekipie, której przewodził „druh”- kierownik p. Marcin Jabłoński oraz „drużynowi”-opiekunowie:
p. Barbara Mańska-Borowska, p. Maria Paderewska i p. Sławomir Thom, byli uczniowie z klas: 1TM, 2aTInf, 3TeO, 2AeO oraz 1Tel.
W pierwszym dniu pobytu podzieliliśmy się na dwie grupy. Część uczestników hasała na „Tropikalnej Wyspie” korzystając z uroków tego znanego w całej Europie miejsca, a druga grupa udała się do Poczdamu,
by zwiedzić Cecilienhof (miejsce, gdzie odbyła się ostatnia konferencja Wielkiej Trójki w 1945 roku) oraz
do Sanssouci (kompleks pałacowo-parkowy w Poczdamie).

Wrażenia były różne… Korzystający z egzotycznych uroków „Tropical Islands” zakosztowali ostrych wrażeń
w „Dzikiej rzece” a nawet widzieli „różowe bociany”. Zwiedzający letnią rezydencję pruskiej dynastii Hohenzollernów doświadczyli różnej interpretacji historii w wydaniu niemieckiej przewodniczki w Poczdamie…, ale już w starożytności rzymski filozof Cycero stwierdził, że „Historia jest nauczycielką życia”.
Po wrażeniach rekreacyjno-historycznych zasłużony posiłek i nocleg w Słubicach na terenie miasteczka studenckiego filii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu; poczuliśmy się jak rasowi studenci...
Drugiego dnia po śniadaniu w Słubicach ruszyliśmy na Berlin. W towarzystwie przewodniczki p. Małgosi (Polki, która od 20 lat mieszka w tym mieście) szwendaliśmy się przez kilka godzin po urokliwym Berlinie.
Byliśmy na Check Point Charlie, dotykaliśmy fragmentów muru berlińskiego, stanęliśmy przed Bramą Brandenburską, spacerowaliśmy ulicą Unten den Linden, byliśmy na Placu Poczdamskim i na Aleksanderplatz. Miasto zachwyciło nas kwitnącymi na różowo kasztanowcami.
Ostatnim punktem naszej berlińskiej przygody była wizyta w Muzeum Techniki, w którym zgromadzono liczne kolekcje naukowe i techniczne. W tym miejscu swoje apetyty mogli zaspokoić pasjonaci kolejnictwa, lotnictwa, motoryzacji a nawet domorośli alchemicy. Na zakończenie pobytu w muzeum - krótki koncert na zabytkowych organach i… debiut p. Marii Paderewskiej i p. Sławomira Thoma, którzy przed międzynarodową publicznością wykonali niezapomnianą polkę (taki czeski taniec). Zebrali gromkie brawa, ale niestety bisu nie było :-).
Powrót do domu z lekkim poślizgiem, bo przecież wycieczka bez dreszczyku emocji to straszna nuda. Wyjeżdżając z Berlina mieliśmy delikatną stłuczkę, oczywiście nie z naszej winy. Jednak nawet to zdarzenie nie zabiło w nas ducha przygody, wręcz przeciwnie, powrót do domu był śpiewny i pełen salw śmiechu,
a wtajemniczeni po tej wycieczce witają się cicho nucąc: ”Kici, kici miau...”.
Podziękowania należą się Agencji Turystycznej ELSO z Torunia, czyli organizatorowi naszej eskapady, jak
i niezmordowanej pani pilot - Annie Iwanowskiej i naszemu wspaniałemu kierowcy – „Trubadurowi”.
Krótko podsumowując… Berlin został zdobyty!!!