Ułatwienia dostępu

Nowe teleskopy w Planetarium


Pod kopułą główną grudziądzkiego obserwatorium zamontowano aż cztery nowe teleskopy zakupione w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego 2015.
Koszt inwestycji 98 800 pln.
Nazwa zadania: "Modernizacja obserwatorium astronomicznego w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym przy ZST w Grudziądzu."

Największy z teleskopoów służy do obserwacji nocnego nieba. Mamy też trzy inne teleskopy wykorzystywane głównie do obserwacji słońca aż czterema różnymi metodami obserwacyjnymi. Prawdziwym rarytasem jest , (również zakupiony z GBO) drugi największy w Polsce teleskop słoneczny marki LUNT. Teleskop tem ma na stałe zamontowany specjalny filtr (filtr h-alpha), który umożliwia oglądanie protuberancji czyli efektownych wyrzutów materii z powierzchni Słońca. Wszystkie teleskopy zamontowane zostały na najlepszym montażu paralaktycznym Sky Watcher EQ* który pozwala śledzić gwiazdy z prawdziwie kosmiczną precyzją.

Słońce widziane przez nowe teleskopy oraz ludzie patrzący: [zdjęcia]

Grudziądzanie już mogą oglądać przez te teleskopy niebo.
Oficjalne otwarcie odbędzie się 13 sierpnia podczas "Nocy spadających gwiazd".
Pełny program na czerwiec, lipiec,sierpień pod adresem: [program]

Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113