XLII Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne

Dnia 9 kwietnia  2016 roku o godzinie 9:00 w sali plenarnej grudziądzkiego Ratusza odbyła się ceremonia ogłoszenia wyników XLII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego im.prof.Roberta Głębockiego.

Wydarzeniu patronował Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydent Grudziądza.
Konkurs wspierany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz polskie instytucje astronomiczne (PTA, PTMA, FAP).

Na uroczystości obecni byli między innymi: Przemysław ślusarski - wiceprezydent Grudziądza,
Krzysztof Pokora -  reprezentant Marszałka Kujawsko-Pomorskiego, dr Henryk Brancewicz - honorowy prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz dr Krzysztof Czart przedstawiciel European Southern Observatory w Polsce.

Image

Komisja konkursowa w skład której weszli przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA)  wyłoniła 10 laureatów z całego kraju.
W konkursie udział wzięło 11 województw.  W każdym województwie wybrano dwie najlepsze prezentacje astronomiczne, które w większości przypadków były autorskimi projektami badawczymi młodych prelegentów. Zostały one zaprezentowane na XLII Finale OMSA w Grudziądzu (7-9.04.2016).

Pierwsze miejsce zajęła Zofia Kaczmarek uczennica z Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu (kujawsko-pomorskie).
Zaprezentowała komisji własną pracę badawczą pod tytułem "Obserwacje zaćmienia Słońca 2015". Młoda badaczka opisała w jaki sposób przeprowadziła obserwacje zjawiska częściowego zaćmienia Słońca. Najważniejszą częścią pracy było wykonanie samodzielnych obliczeń porównujących fazy zjawiska w różnych częściach Europy. Obliczenia te były możliwe dzięki współpracy z rówieśnikami w innych europejskich krajach.

Drugie miejsce ex aequo zajęli: Mikołaj Sabat z VI LO w Kielcach (świętokrzyskie) za pracę "Komety – co o nich wiemy patrząc w niebo?" oraz Małgorzata Kurcab i Wola Łużańska z I LO w Gorlicach (małopolskie) prezentując  "Moje poszukiwania gwieĽdzistego nieba – o zanieczyszczeniu światłem i sposobach jego pomiaru."

Kolejne miejsca zajęli: Karolina Jarosik z Krakowa - małopolskie (III), Dorota Skowronek z Ostrowa Wielkopolskiego - wielkopolskie (IV), Klaudia Koczara i Alicja Ciechocka z Sulęcina - lubuskie (IV), Edyta Misarko z Tczewa - pomorskie (V), Krzysztof Lisiecki z Radziejowa - kujawsko-pomorskie (VI), Bartosz Dzięcioł ze Szczecina - zachodniopomorskie (VII).

Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci aż sześciu teleskopów, a także książek, prenumerat czasopisma „Urania – Postępy Astronomii” , dysków twardych i innych cennych darów.

Znany jest już termin kolejnej edycji konkursu. Finał 43.OMSA odbędzie się w dniach 23-25 marca 2017 roku.

Strona domowa Konkursu OMSA:
www.planetarium.grudziadz.pl/omsa

Image