Ułatwienia dostępu

Grudziądzki Dzień Mikołaja Kopernika Ekonomisty


Zapraszamy 21 marca (PONIEDZIAŁEK) o godz. 11:55 na Plac Miłośników Astronomii w Grudziądzu.
W Dniu Mikołaja Kopernika Ekonomisty nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Wielkiego Astronoma przez przedstawicieli grudziądzkich placówek oświatowych, kulturalnych oraz miłośników astronomii. Dzień ten upamiętnia wizytę Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.

Po ceremonii złożenia kwiatów, około godz. 12:15 uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu poczęstują zgromadzonych chlebem przygotowanym przez nich według receptury z czasów Kopernika (AKCJA pod kryptonimem: "Na święto Kopernika Chleb z Gastronomika").

494. rocznica ogłoszenia przez Mikołaja Kopernika "Traktatu o monetach" podczas  zjazdu stanów Prus Królewskich w Grudziądzu. Dnia 21 marca 1522 roku Kopernik wygłosił publiczne traktat o monetach,
w którym w zwięzły sposób sformułował pięć podstawowych postulatów, współcześnie nazywanych monetarnymi, które zostały wyjaśnione poprzez przykłady, porównania i paralele historyczne. Kopernik opowiadał się między innymi za ścisłą kontrolą liczby mennic działających na obszarze Prus. Myśl ekonomiczna, w dziedzinie określanej obecnie jako polityka pieniężna, została póĽniej jeszcze bardziej rozwinięta i jest znana jak prawo Kopernika - Greshama.


GRUDZIˇDZKI DZIEŃ MIKOŁAJA KOPERNIKA EKONOMISTY

494. rocznica ogłoszenia przez Mikołaja Kopernika "Traktatu o monecie"
podczas jego wizyty w Grudziądzu

21 marca, godz. 12.00
Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika - Plac Miłośników Astronomii.

21 marca, godz. 12.15
"Na święto Kopernika Chleb z Gastronomika" - degustacja chleba upieczonego według starej receptury pochodzącej z czasów Mikołaja Kopernika. Miejsce: Plac Miłośników Astronomii.

21 marca, godz. 15:00
Spotkanie pt. "Wspomnienia o Mikołaju Koperniku".
Miejsce:  Gimnazjum
nr 8 ul. Legionów 2.

Zespół Szkół Technicznych
              w Grudziądzu

Adres szkoły: ul. Hoffmanna 1-7, 86-300 Grudziądz
Tel/fax: +48 56 465 83 83 email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Created by: Kacper Gratowski & Mateusz Piórkowski
Design by: Kacper Gratowski , Artur Thom , Mateusz Piórkowski
Wsparcie techniczne: Studio113